try-play-love

Latest News

World Junior Championships Underway In New Zealand

After an action-packed opening day's play in the WSF World Junior Squash Championships in New Zealand featuring 84 matches, 64 players will line up in Thursday's third round of the men's and women's events at the Devoy Squash & Fitness Centre in the city of Tauranga.

Colombian Matias Knudsen produced the day's sole seeding upset after fighting back from two games down to dismiss Pakistani Mansoor Zaman (Jnr), a 9/16 seed, 7-11, 9-11, 12-10, 11-6, 11-9.

The 17-year-old from Bogota will now face further Pakistan opposition in Abbas Zeb for a place in the last 16.

Men's favourite Youssef Ibrahim eased into the third round after defeating Canadian Salaheldin Eltorgman 11-2, 11-6, 11-3.

The Egyptian's anticipated opponent in the final needed four games to get over his first hurdle. Second seed Mohammad Al Sarraj, bidding to become the first player from Jordan to win a world title, beat home hope Mitchell Kempton 5-11, 11-4, 11-7, 11-3.

Kaitlyn Watts, the top-ranked New Zealander in the women's draw, delighted home supporters with an 11-4, 11-2, 11-6 defeat of Australian Courtney Mather in just 18 minutes.

The 16-year-old from Palmerston North now faces Malaysian Chan Yiwen, a 9/16 seed.

Men's 1st round:
Salaheldin Eltorgman (CAN) bt Eid Alotaibi (KSA) 11-2, 11-5, 11-4
Blaine Verhage (RSA) bt Nicolas Serna (COL) 11-6, 11-9, 11-13, 11-9
Zeeshan Zeb (PAK) bt Lwamba Chileshe (NZL) 15-13, 11-5, 11-9 (45m)
Gabe Yam (NZL) bt Jacob Ford (AUS) 11-1, 11-5, 11-8
Jeremías Azaña (ARG) bt Keanu Langford (RSA) 11-5, 9-11, 4-11, 11-2, 11-2 (44m)
Jesper Phillips (NOR) bt Matías Kupferberg (ARG) 8-11, 11-6, 11-8, 11-9
Juan Cortés (ARG) bt Mohammad Almwled (KSA) 11-1, 11-6, 11-6
Murray Schepers (RSA) bt Rafa Yam (NZL) 13-11, 11-7, 8-11, 7-11, 11-8 (54m)
Mikael Ismail (RSA) bt Ethan Eyles (AUS) 11-6, 12-10, 11-8
Miguel Gonzalo Pujol (ARG) bt Nasser Alhazmi (KSA) 11-0, 11-4, 11-8
Mitchell Kempton (NZL) bt Luke van Vuuren (RSA) 11-6, 11-3, 11-8

2nd round:
[1] Youssef Ibrahim (EGY) bt Salaheldin Eltorgman (CAN) 11-2, 11-6, 11-3 (18m)
Ronald Palomino (COL) bt Aryaman Adik (IND) 11-6, 11-7, 11-3 (26m)
Ahmed Elmashad (EGY) bt Nils Schwab (GER) 11-5, 11-2, 11-6 (21m)
[9/16] Ong Sai Hung (MAS) bt Glenn Yates (RSA) 11-6, 11-8, 11-6 (30m)
[9/16] Tom Walsh (ENG) bt Blaine Verhage (RSA) 11-5, 11-1, 11-3 (24m)
Nicholas Calvert (AUS) bt Dylan Tymkiw (ARG) 11-3, 11-3, 11-2 (27m)
Sanjay Jeeva (BEL) bt Siow Yee Xian (MAS) 11-4, 13-11, 11-6 (36m)
[5/8] Andrew Douglas (USA) bt Zeeshan Zeb (PAK) 11-9, 11-3, 11-6 (30m)
[5/8] Abhay Singh (IND) bt Gabe Yam (NZL) 11-6, 11-6, 11-9 (28m)
Harrison Gill (USA) bt Martin Rios (COL) 11-2, 11-0, 11-5 (28m)
Cole Becker (USA) bt Maksymilian Wielgus (POL) 11-4, 11-4, 11-6 (18m)
[9/16] Mohamed Elshamy (EGY) bt Jeremías Azaña (ARG) 11-7, 11-13, 11-4, 13-11 (38m)
[9/16] Adam Corcoran (ENG) bt Maaz Jamal Khatri (AUS) 11-1, 11-5, 11-1 (33m)
Finn Trimble (NZL) bt Abdulmajeed Boureggah (KSA) 11-1, 11-4, 11-2 (17m)
Yash Fadte (IND) bt Abdul Malik Imran (PAK) 11-9, 8-11, 11-7, 11-7 (41m)
[3/4] Marwan Tarek (EGY) bt Jesper Phillips (NOR) 11-0, 11-5, 11-5 (19m)
[3/4] Victor Crouin (FRA) bt Juan Cortés (ARG) 11-4, 11-2, 11-2 (18m)
Shahrul Izham Nurhaqiem (MAS) bt Lachlan Coxsedge (AUS) 11-3, 11-7, 4-11, 11-5 (35m)
Tiber Worth (USA) bt Tobias Weggen (GER) 7-11, 11-3, 11-7, 11-8 (39m)
[9/16] Darren Rahul Pragasam (MAS) bt Eric Kim (USA) 11-8, 11-9, 2-11, 11-9 (40m)
[9/16] Roman Allinckx (SUI) bt Murray Schepers (RSA) 11-8, 11-4, 11-3 (29m)
Aly Hussein (EGY) bt Luis Alejandro Mancilla (COL) 11-4, 11-7, 11-3 (27m)
In Woo Lee (KOR) bt Juan Barreyro (ARG) 11-6, 11-5, 13-15, 6-11, 11-8 (71m)
[5/8] Adhitya Raghavan (IND) bt Matthew Lucente (NZL) 11-9, 11-8, 11-5 (30m)
[5/8] Kyle Finch (ENG) bt Mikael Ismail (RSA) 11-4, 11-5, 11-3 (19m)
Hafiz Zhafri (MAS) bt Tushar Shahani (IND) 11-3, 11-9, 11-8 (40m)
Inaki de Larrauri (COL) bt Quinn Udy (NZL) 11-4, 7-11, 11-2, 5-11, 11-6 (51m)
[9/16] Mostafa Asal (EGY) bt Miguel Gonzalo Pujol (ARG) 11-9, 11-7, 11-3 (26m)
Matias Knudsen (COL) bt [9/16] Mansoor Zaman (Jnr) (PAK) 7-11, 9-11, 12-10, 11-6, 11-9 (51m)
Abbas Zeb (PAK) bt Veer Chotrani (IND) 11-8, 11-7, 11-5 (29m)
Salim Khan (USA) bt William Curtis (AUS) 6-11, 11-3, 11-5, 11-5 (35m)
[2] Mohammad Al Sarraj (JOR) bt Mitchell Kempton (NZL) 5-11, 11-4, 11-7, 11-3 (30m)

Women's 1st round:
Ashita Bhengra (IND) bt Emma Lundy (IRL) 11-4, 11-5, 11-7
Samita Sivakumar (IND) bt Eva Nistler (GER) 11-3, 11-5, 12-10
Dong Ju Song (KOR) bt Izane Louw (RSA) 11-5, 12-10, 11-6
Elle Ruggiero (USA) bt Andrea Toth (CAN) 11-8, 17-15, 11-6
Camden Te Kani-McQueen (NZL) bt Jessica Osborne (AUS) 11-9, 11-2, 11-8
Grace Pattison (AUS) bt Alice Kramer (GER) 12-10, 11-5, 11-6
Helena Coetzee (RSA) bt Lily Lloyd (IRL) 9-11, 12-10, 11-7, 11-4
Jennifer Preece (RSA) bt Laura Neill (IRL) 11-6, 13-15, 11-3, 11-2
Elisabeth Ross (USA) bt Sanya Vats (IND) 12-10, 15-13, 11-5

2nd round:
[1] Hania El Hammamy (EGY) bt Ashita Bhengra (IND) 11-2, 11-1, 11-3 (15m)
Ka Wing Ho (HKG) bt Emme Leonard (USA) 11-5, 11-7, 11-8 (21m)
Kaitlyn Watts (NZL) bt Courtney Mather (AUS) 11-4, 11-2, 11-6 (18m)
[9/16] Chan Yiwen (MAS) bt Danielle Shone (RSA) 11-5, 11-5, 11-2 (15m)
[9/16] Zoe Foo Yuk Han (MAS) bt Samita Sivakumar (IND) 13-15, 11-4, 11-6, 11-6 (31m)
Charlotte Orcutt (CAN) bt Fanny Segers (FRA) 10-12, 11-9, 11-9, 14-12 (45m)
Anika Jackson (NZL) bt Sarah Lüdin (SUI) 11-8, 11-6, 11-7 (19m)
[5/8] Sivasangari Subramaniam (MAS) bt Dong Ju Song (KOR) 11-3, 11-4, 11-2 (20m)
[5/8] Satomi Watanabe (JPN) bt Elle Ruggiero (USA) 11-6, 9-11, 11-2, 11-7 (30m)
Saskia Beinhard (GER) bt Alexandra Haydon (AUS) 11-6, 11-6, 11-7 (24m)
Alice Green (ENG) bt Ellie McVeigh (IRL) 6-11, 11-7, 11-3, 11-3 (27m)
[9/16] Lucy Turmel (ENG) bt Amalia Rios (COL) 11-5, 11-3, 11-4 (16m)
[9/16] Marina Stefanoni (USA) bt Teagan Roux (RSA) 11-4, 11-5, 11-5 (15m)
Jasmine Hutton (ENG) bt Maelle Fuhrer (FRA) 11-8, 11-9, 11-0
Aishwarya Bhattacharya (IND) bt Hyoju Seo (KOR) 11-9, 9-11, 11-6, 11-4 (27m)
[3/4] Nada Abbas (EGY) bt Camden Te Kani-McQueen (NZL) 11-6, 11-4, 11-9
[3/4] Rowan Reda Araby (EGY) bt Grace Pattison (AUS) 11-2, 11-4, 11-1 (15m)
Nicole Kendall (CAN) bt Laila Sedky (USA) 11-4, 8-11, 11-4, 11-8 (32m)
Jana Shiha (EGY) bt Chae Won Song (KOR) 11-3, 11-6, 11-8 (16m)
[9/16] Akanksha Salunkhe (IND) bt Lauriane Maingot (FRA) 11-5, 11-2, 13-11 (17m)
[9/16] Elise Lazarus (ENG) bt Rhiarne Taiapa (NZL) 11-5, 11-6, 11-1 (18m)
Chan Sin Yuk (HKG) bt Lujan Palacios (PAR) 8-11, 11-5, 13-11, 11-4 (30m)
Grace Doyle (USA) bt Lauren Aspinall (AUS) 11-4, 11-6, 11-6 (20m)
[5/8] Andrea Lee (MAS) bt Helena Coetzee (RSA) 11-4, 11-2, 11-2 (11m)
[5/8] Amina Yousry (EGY) bt Jennifer Preece (RSA) 11-1, 11-5, 11-1 (16m)
Kristýna Fialová (CZE) bt Shehana Vithana (AUS) 11-3, 11-5, 11-4 (18m)
Cheng Nga Ching (HKG) bt Kacenka Tycova (GER) 5-11, 11-5, 11-2, 11-4 (29m)
[9/16] Lui Hiu Lam (HKG) bt Anna Hughes (NZL) 11-2, 11-8, 11-0 (17m)
[9/16] Aifa Azman (MAS) bt Emma Jinks (CAN) 11-8, 11-2, 11-5 (18m)
Sunayna Kuruvilla (IND) bt Chloé Mourier (FRA) 11-5, 11-2, 15-13 (26m)
Faith Sithole (RSA) bt Nadia Hubbard (NZL) 11-8, 10-12, 11-2, 11-6 (24m)
[2] Zeina Mickawy (EGY) bt Elisabeth Ross (USA) 9-11, 11-7, 11-4, 11-7 (28m)

Men's 3rd round line-up:
[1] Youssef Ibrahim (EGY) v Ronald Palomino (COL)
[9/16] Ong Sai Hung (MAS) v Ahmed Elmashad (EGY)
[9/16] Tom Walsh (ENG) v Nicholas Calvert (AUS)
[5/8] Andrew Douglas (USA) v Sanjay Jeeva (BEL)
[5/8] Abhay Singh (IND) v Harrison Gill (USA)
[9/16] Mohamed Elshamy (EGY) v Cole Becker (USA)
[9/16] Adam Corcoran (ENG) v Finn Trimble (NZL)
[3/4] Marwan Tarek (EGY) v Yash Fadte (IND)
[3/4] Victor Crouin (FRA) v Shahrul Izham Nurhaqiem (MAS)
[9/16] Darren Rahul Pragasam (MAS) v Tiber Worth (USA)
[9/16] Roman Allinckx (SUI) v Aly Hussein (EGY)
[5/8] Adhitya Raghavan (IND) v In Woo Lee (KOR)
[5/8] Kyle Finch (ENG) v Hafiz Zhafri (MAS)
[9/16] Mostafa Asal (EGY) v Inaki de Larrauri (COL)
Matias Knudsen (COL) v Abbas Zeb (PAK)
[2] Mohammad Al Sarraj (JOR) v Salim Khan (USA)

Women's 3rd round line-up
[1] Hania El Hammamy (EGY) v Ka Wing Ho (HKG)
[9/16] Chan Yiwen (MAS) v Kaitlyn Watts (NZL)
[9/16] Zoe Foo Yuk Han (MAS) v Charlotte Orcutt (CAN)
[5/8] Sivasangari Subramaniam (MAS) v Anika Jackson (NZL)
[5/8] Satomi Watanabe (JPN) v Saskia Beinhard (GER)
[9/16] Lucy Turmel (ENG) v Alice Green (ENG)
[9/16] Marina Stefanoni (USA) v Jasmine Hutton (ENG)
[3/4] Nada Abbas (EGY) v Aishwarya Bhattacharya (IND)
[3/4] Rowan Reda Araby (EGY) v Nicole Kendall (CAN)
[9/16] Akanksha Salunkhe (IND) v Jana Shiha (EGY)
[9/16] Elise Lazarus (ENG) v Chan Sin Yuk (HKG)
[5/8] Andrea Lee (MAS) v Grace Doyle (USA)
[5/8] Amina Yousry (EGY) v Kristýna Fialová (CZE)
[9/16] Lui Hiu Lam (HKG) v Cheng Nga Ching (HKG)
[9/16] Aifa Azman (MAS) v Sunayna Kuruvilla (IND)
[2] Zeina Mickawy (EGY) v Faith Sithole (RSA)


<< Back

«

December 2017

»
MTWTFSS
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

= Multiple Events = Single Event

Add an Event

Club K Side Banner

Follow us

Major Sponsors

Category Sponsors

Funders

Partners