try-play-love

Latest News

Mixed Results on Day 2 of Oceania Junior Championships

Day 2 of the 2018 Oceania Junior Championships have kicked off at the PCYC Centre in Brisbane with New Zealand having mixed results.

In the Under 11 Boys 2017 winner and Top Seed Matthew Growcott continue his form winning all his matches to date in 3.

The Under 13 Boys saw Flynn Venmore and Tom Marshall (2nd Seed) compete against each other in the Quarter-Finals with Marshall claiming the win in 3. Noah Thomas (1st Seed) and Freddie Jameson (5th Seed) competed in the first Semi-Final match of the Under 13 Boys with Jameson upsetting his higher seeded opponent 3-1. Marshall will compete in his Semi-Final match today.

Sophie Hodges has continued her strong run in the Under 13 Girls taking another win in 3 on day 2, whilst Ella Lash had the day off in Pool Play.

The Under 15 Boys saw Mason Smales run come to an end losing out to Gregory Chan the Top Seed in 3. It was a similar fate for Joe Smythe who lost out to the 3rd Seed Brendan McDonald in 4 and Tarin Love who lost out to the 2nd Seed Oscar Curtis in 3. Riley-Jack Vette-Blomquist the 4th Seed is the only kiwi left standing after taking a 3-0 win over Australian Kiran Byles.

The Under 15 Girls saw Natalie Sayes (3rd Seed) and Jena Gregory (4th Seed) proceed through to the Semi-Finals with wins in 3. Rakairoa Joyce wasn’t able to upset the 2nd Seed Ella Burge losing out in 3 whilst Leonie Marshall went down to fellow Kiwi Natalie Sayes in the Quarter-Finals.

It was a tough day in the Under 17 Boys with Henry Moran losing out to fellow Kiwi Elijah Thomas in Round 2 and Glenn Templeton also losing out in Round 2 to Lachlan Michel of Australia. 8th Seed Elijah Thomas has made his way through to the Semi-Finals after defeating 2nd Seed Abel Jin of Australia.

The Under 17 Girls has seen Georgia Robcke and Winona-Jo Joyce hold their seedings to date and make their way through to the semi-finals.

Lwamba Chileshe has made his way through to the Semi-Finals after some tough matches so far, brother Temwa Chileshe will play his quarter final match today against 3rd Seed Lachlan Coxsedge. Unfortunately Sean Dykes lost out in Round 2 to unseeded Australian Joel Arscott ending his run in the main draw.

In the Under 19 Girls Anika Jackson (2nd Seed) and Courtney Trail (6th Seed) have made their way through to the semi-finals taking wins over their Australian opponents. Zoe Dykzeul (5th seed) will join them after taking out fellow Kiwi Nadia Hubbard (4th Seed) in the Quarter-Finals.

Day 3 kicks off at 9am Brisbane time and the full draws and results for the 2018 Oceania Junior Championship can be viewed here.

Follow Squash Australia on Facebook and Twitter for live updates and results. Matches will also be livestreamed on Youtube here.


<< Back

«

January 2018

»
MTWTFSS
             
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

= Multiple Events = Single Event

Add an Event

Side Banner 6-10

Follow us

Major Sponsors

Category Sponsors

Funders

Partners